ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI GOŚCIEM W "KROPCE NAD I". Były prezydent uważa, że to Polska jest odpowiedzialna za pogorszenie stosunków z Francją.

Aleksander Kwaśniewski był wczoraj gościem Moniki Olejnik w programie „Kropka nad i”.

Pytany o kryzys w stosunkach polsko-francuskich powiedział, że „trzeba siąść do stołu i rozmawiać”. Wg. byłego prezydenta to Polska zakłóciła te stosunki między innymi odwołaniem przetargu na Caracale.

 

Kwaśniewski zauważył, również, że Polska znajduje się na marginesie Europy:

 

„ Nie rozmawiamy ani z Niemcami, ani z Francuzami. Rozwala się Grupa Wyszehradzka. Zostaniemy tak, jak w tym głosowaniu na Donalda Tuska – 27:1, bo mam dziwne przekonanie, że jak dojdzie co do czego, to nawet Victor Orban nie będzie chciał szarżować na rzecz polskich bratanków – uważa Aleksander Kwaśniewski.

 

Kwaśniewski zapytany przez Olejnik o pomysł domagania się od Niemców reparacji za II wojnę światową powiedział, że jest to pomysł nierealistyczny:

 

„ Mamy prawo wywierać presję na Niemców. O II wojnie światowej Niemcy nie powinni zapomnieć. Reparacji nie da się jednak poważnie omawiać. Jeśli świat pójdzie w stronę rachunków za historię, to będzie koniec świata – uznał.

Były prezydent skomentował również śledztwo IPN dotyczące Lecha Wałęsy:

„To kolejne kłamstwo PiS. Jak czytam, że jeden z następców Lecha Wałęsy na stanowisku szefa „Solidarności” mówi, że  jedną z najważniejszych postaci "Solidarności" był Lech Kaczyński, to jest to historia nieprawdziwa”.

 

Podsumowując, Kwaśniewski odniósł się negatywnie do wszystkich pomysłów obecnego rządu, krytykując przede wszystkim pogorszenie stosunków z Niemcami i Francuzami.

 Źródło WP.PL

MM

WP.PL

MMWydrych
Wydrych

Jest projekt ustawy o tzw. "małej działalności gospodarczej"! Jaki ZUS będą płacić przedsiębiorcy?

Jarosław Gowin na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że rząd ma projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej. Kogo będzie dotyczyć ustawa i najważniejsze – jaki ZUS będą płacić przedsiębiorcy? Polityk zdradził kilka szczegółów…

"Projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej jest już gotowy. To bardzo ważna informacja dla wszystkich małych, drobnych przedsiębiorców. Oni dzisiaj znajdują się – od lat zresztą – w sytuacji skrajnie trudnej. Podatki zżerają im ogromną większość przychodu. Efekt jest taki, że 200 tys. małych, rodzinnych firm walczy od lat o przetrwanie, a bardzo wiele z tych firm bankrutuje albo przechodzi w szarą strefę. Chcemy tym projektem przywrócić zaufanie przedsiębiorców do państwa, żeby ci mali przedsiębiorcy przestali czuć się obywatelami drugiej kategorii. Ten projekt – mówiąc w uproszczeniu – przewiduje, że ZUS będzie rósł stopniowo, że 1200 zł ZUS-u będą płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy osiągną pułap 5 tys. zł miesięcznie przychodu" – mówił Jarosław Gowin.

 

"Premier Morawiecki jest zdeklarowanym zwolennikiem tego rozwiązania [projektu ustawy o małej działalności gospodarczej]. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło ten projekt w ramach konsultacji międzyresortowych. Ponieważ te konsultacje trwają bardzo długo, a chcielibyśmy, żeby ten projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2018 roku, dlatego będziemy proponowali władzom PiS i klubowi, aby puścić ten projekt ścieżką poselską" – podkreślił.

PAP
fot. Pixabay
PJ


Lider KOD-kapeli skazany za handel kobietami!

Na 6,5 roku pozbawienia wolności skazał we wtorek krakowski Sąd Okręgowy Konrada M., oskarżonego o kierowanie grupą przestępczą zajmującą się handlem kobietami. W procesie oskarżonych było 15 osób.

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczyły handlu ludźmi, sutenerstwa i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, która w latach 2004-2006 zwerbowała blisko 100 kobiet i zmuszała je do pracy na terenie Włoch i Grecji w nocnych klubach dla mężczyzn.

 

Według prokuratury na czele grupy zajmującej się handlem kobietami stał KonradM., który za pośrednictwem ogłoszeń w mediach oraz przez internet oferował kobietom dobrze płatną pracę w charakterze hostess, reklamujących alkohole w renomowanych restauracjach, znajdujących się w atrakcyjnych miejscowościach we Włoszech i Grecji. Dopiero na miejscu kobiety dowiadywały się, że ich praca będzie polegała na świadczeniu usług seksualnych.

 

Jak podawały media, Konrad M. to muzyk, lider KOD-Kapeli, uczestniczącej w manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji. Nie stawił się na ogłoszenie wyroku do sądu.

 

W procesie oskarżonych było 15 osób. Proces w tej sprawie rozpoczął się w sierpniu 2011 r. i toczył się z wyłączeniem jawności.

PAP
Paweł Bednarczyk/PAP
PS


Terrorysta z Paryża pochodził z Polski. Tunezyjskie służby ostrzegały przed nim Francję

Centrum Antyterrorystyczne ABW weryfikuje informacje medialne dotyczące sprawcy ostatniego ataku terrorystycznego w Paryżu; według rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych nie istnieją związki napastnika, który 19 czerwca zaatakował francuskich żandarmów, z terytorium Polski.

Adam Djaziri, 31-letni zamachowiec w poniedziałek próbował dokonać ataku na Polach Elizejskich.

 

Stanisław Żaryn powiedział we wtorek PAP, że nadal CAT ABW przy współpracy zagranicznych służb "w dalszym ciągu gromadzi i weryfikuje dane dotyczące sprawcy ataku na Polach Elizejskich i jego rodziny".

 

"Mężczyzna o danych osobowych Adam L. Djaziri nie posiadał polskich dokumentów tożsamości, a także nie przekraczał nigdy granicy Rzeczypospolitej Polskiej" – powiedział PAP Żaryn.

 

"Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie istnieją związki napastnika, który 19 czerwca zaatakował francuskich żandarmów, z terytorium Polski" – zaznaczył Żaryn.

 

Centrum Antyterrorystyczne ABW pozostaje w stałym kontakcie ze stroną francuską – podkreślił rzecznik.

 

Włoska agencja Ansa informuje, że napastnik, który zginął podczas ataku, to Adam Lotfi Djaziri, urodzony we Francji w 1985 roku; był synem Tunezyjczyka Mohameda Djaziriego, a matka mężczyzny to Edfij Paflantic. Ansa twierdzi, że matka jest Polką.

 

Według włoskiej agencji mężczyzna był znany tunezyjskim służbom specjalnym, które w 2013 roku ostrzegły przed nim Francuzów. Media tunezyjskie utrzymują, że Djaziri często wracał do Tunezji i kontaktował się z radykalnymi środowiskami islamskimi, między innymi z grupą terrorystyczną Ansar al-Szaria.

PAP
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
PJ