Te dane po prostu przerażają! Ponad 160 tys. Polaków rocznie słyszy tą diagnozę. Lekarze przypominają o profilaktyce.

 

 

Te dane po prostu przerażają. Choroba nowotworowa dotyka w Polsce coraz więcej osób. Ponad 160 tysięcy Polaków rocznie dowiaduje się, że choruje na raka, a ponad 100 tys. w ciągu roku z powodu tej diagnozy umiera.

 

To najnowsze dane pochodzące z Krajowego Rejestru Nowotworów. 4 luty to Światowy Dzień Walki z Rakiem.

 

„Milion osób w naszym kraju żyje albo z chorobą albo po leczeniu nowotworu. Z jednej strony jest to wynik tego, że leczenie jest coraz bardziej skuteczne, bo liczba osób żyjących z chorobą wzrasta, z drugiej strony to ogromne wyzwanie dla administracji i opiekunów, bo jest to narastający problem” – skomentował w rozmowie z dziennikarzem RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego profesor Jacek Fijuth.

 

 

„Wciąż wśród mężczyzn najczęściej występuje rak płuca i to on jest największym zabójcą. Odnotowujemy najwięcej zgonów z powodu tego nowotworu także wśród kobiet, mimo że wśród nich najczęściej występuje rak piersi. To jest niepokojące” – powiedział profesor Jacek Fijuth.

 

 

„Zgodnie z trendami cywilizacyjnymi i tym, że społeczeństwo starzeje się, zwiększa się liczba nowotworów, które występują zwykle w późniejszym wieku, które są typowe dla społeczeństwa bardziej dostatniego. U mężczyzn to rak gruczołu krokowego, u kobiet to rak trzonu macicy. Wciąż na wysokim poziomie jest liczba zachorowań na raka jajnika czy raka szyjki macicy, zwłaszcza w tych wyżej zaawansowanych stadiach” – dodał prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

 

 

Na nowotwór chorują nie tylko osoby w wieku podeszłym, ale również coraz młodsze, w tym również ta choroba dotyka dzieci.

 

 

Nowotwór może dotyczyć też dzieci. Liczba dzieci, u których w ciągu roku występują nowotwory nieznacznie przekracza tysiąc w Polsce. Indywidualnie jest to ogromny dramat. W skali całego kraju na szczęście nie przyrasta w znaczący sposób” – podkreślił profesor Jacek Fijuth.

 

 

„Jesteśmy skazani na raka, bo starzejemy się” – dodał profesor Jacek Jassem, członek Ligi Walki z Rakiem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 

„90 procent chorych na raka płuca w Polsce, czyli najpopularniejszy nowotwór, to palacze tytoniu. Trzeba mieć sporego pecha, żeby zachorować nie będąc palaczem. Z pozostałych 10 procent około połowa to bierni palacze, których nie jesteśmy w stanie skutecznie chronić przed dymem wydychanym przez czynnych palaczy. W raku płuca jedyną metodą zmiany obecnej sytuacji jest bardzo intensywna polityka antytytoniowa” – powiedział onkolog.

 

Najważniejsze są również badania kontrolne, o których do znudzenia powtarzają lekarze.

Poniżej lista badań profilaktycznych w kierunku nowotworów.

 

radio rmf , pixabay

redakcja

 Martyna

JEŚLI TEN POMYSŁ WEJDZIE W ŻYCIE ZA ABONAMENT RADIOWO-TELEWIZYJNY ZAPŁACĄ WSZYSCY!

 

 

Wiadomo, że nie wszyscy sumiennie podchodzą do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

 

A politycy, co jakiś czas wychodzą z nowym pomysłem, jak zmusić tych niesumiennych do płacenia.

 

Wygląda na to, że dzięki najnowszej propozycji przedstawionej przez szefa Rady Mediów Narodowych abonament zapłacą wszyscy bez wyjątku.

 

Jak? Abonament zostanie wliczony w podatek, który to z kolei poszybuje w górę, nie wiadomo jednak jeszcze o ile.

 

Z badań opinii publicznej wynika, że takie rozwiązanie problemu jest najbardziej akceptowane. Wcześniejszy pomysł wprowadzenia tzw. opłaty audiowizualnej 15 zł miesięcznie, pobieranej przy opłatach licznikowych za energię, był źle przyjmowany.

 

źródło wp, pixabay

redakcja


TO NAJWIĘKSZE ODKRYCIE OD 150 LAT! Przy pomocy lindaru archeolodzy odnaleźli ruiny starożytnego miasta…

 

Dla archeologów zajmujących się historią Majów to największe osiągnięcie od 150 lat powiedział Stephen Houston profesor archeologii i antropologii z Uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych.

 

W Gwatemali archeolodzy odnaleźli ruiny starożytnego miasta Majów. Dzięki technice laserowej udało się zlokalizować ponad 60 tysięcy obiektów, które obecnie ukryte są pod pokrywą lasu tropikalnego.

 

Przy pomocy lindaru – urządzenia, które działa na zasadzie podobnej do radaru, ale wykorzystuje światło zamiast mikrofal – naukowcy przeszukali ponad 2 tysiące kilometrów kwadratowych lasu.

 

W Peten w północnej części Gwatemali odkryli fragmenty domów, pałaców, dróg i fortyfikacji. Według badaczy większość konstrukcji była kamienna i kryta strzechą.

Archeolodzy uważają, że rozwijająca się technologia może zmienić sposób patrzenia na tę cywilizację, a szacunkowa liczba ludności Majów może okazać się trzy lub cztery razy większa, niż dotychczas zakładano.

 

źródło TVP info, pixabay

redakcja

 


TO ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WSZYSTKICH SMAKOSZY ALKOHOLU! Procenty pite w niewielkich ilościach usuwają toksyny odpowiedzialne za…

 

Powszechnie wiadomo, że lekarze odradzają picie alkoholu, który to przyjmowany w dużych ilościach jest szkodliwy i niekorzystnie wpływa na ludzi organizm.

 

Jednak jak się okazuje alkohol pity w niewielkich ilościach może mieć zbawienny wpływ na zdrowie człowieka.

 

Kierująca Center for Translatora Neuromedicine przy University of Rochester Medical Center (URMC) profesor Maiken Nedergaard wykazała, że niewielkie spożycie alkoholu nie tylko nie szkodzi mózgowi, ale wręcz pomaga usunąć szkodliwe substancje, również te związane z chorobą Alzheimera.

 

Wcześniejsze badania wskazują, że – w przeciwieństwie do dużej – niewielka dawka alkoholu dobrze wpływa na zdrowie, zmniejszając na przykład ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz niektórych nowotworów.

 

Badania prof. Nedergaard dotyczyły głównie układu glimfatycznego – komórek gleju zajmujących się oczyszczaniem mózgu z toksyn oraz zaopatrywaniem neuronów w składniki odżywcze i białka. To właśnie zespół prof. Nedergaard po raz pierwszy opisał ten układ w roku 2012.

 

Jak wykazali wówczas badacze z University of Rochester, płyn mózgowo-rdzeniowy jest pompowany do tkanki mózgowej i wypłukuje szkodliwe odpady – w tym amyloidy beta oraz tau, mające związek z chorobą Alzheimera oraz innymi postaciami demencji.

Układ glimfatyczny jest najbardziej aktywny podczas snu. Ćwiczenie fizyczne podnoszą sprawność jego działania, natomiast uraz lub udar mogą go uszkodzić. Nowe badania – dotyczące wpływu krótkotrwałej oraz przewlekłej ekspozycji na alkohol – przeprowadzono na myszach.

 

 

Podsumowując. Z badań jasno wynika, że alkohol spożywany w niewielkich ilościach wpływa korzystnie na ludzki mózg, likwidując między innymi toksyny odpowiedzialne a rozwój choroby Alzheimera.

 

 

źródło binsaider, pixabay

redakcja