DZIŚ NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH! Święto obchodzone corocznie 1 marca zostało uchwalone w 2010 roku.

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju obchodzone będą apele pamięci, wystawy, Msze Święte, koncerty, przemarsze czy spotkania historyczno-patriotyczne.

 

O godzinie 18.00 odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, z udziałem prezydenta i najwyższych władz. Następnie przejdzie Marsz Pamięci do Archikatedry św. Jana. Tam odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Wiele wydarzeń zaplanował Instytut Pamięci Narodowej we wszystkich swoich oddziałach w całej Polsce. Będą to: wystawy, konkursy dla młodzieży, koncerty patriotyczne, czy spacery edukacyjne.
 

„IPN na swoich stronach ma listę miejsc w Polsce związanych z Żołnierzami Wyklętymi, a także kalendarium imprez, które odbędą się w Narodowy Dzień Pamięci” – poinformował dyrektor Biura Informatyki IPN Rafał Leśkiewicz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Projekt specjalnej ustawy złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a później podpisał go Bronisław Komorowski.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca ku upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 

 

źródło TVP info